Problem chorób nowotworowych u psów

Choroby nowotworowe mogą występować u zwierząt niezależnie od płci i wieku. Zjawisko chorób nowotworowych jest bardzo poważnym problemem, tym bardziej, że statystyki dotyczące zachorowalności są coraz gorsze. Szacuje się, że obecnie nowotwór ma jeden na trzy psy. Niestety połowa psów, które zachorują na raka, umiera. Nowotwór nadal jest najczęstszym powodem śmierci u psów starszych powyżej 10 roku życia.
Pozytywnym aspektem jest fakt, że zmienia się postrzeganie chorób nowotworowych. Właściciele psów są coraz bardziej świadomi problemu zachorowalności swoich pupili i zaczynają je postrzegać jako choroby, które przede wszystkim można rozpoznawać i leczyć.
Istotne jest, że problem choroby nowotworowej, przy właściwym postępowaniu lekarskim, wczesnym rozpoznaniu, jak również postępowaniu profilaktycznym, należy traktować w wymiarze choroby przewlekłej.
Profilaktyka, badania okresowe i kontrolne zmnieszają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe i bardzo ważne jest, aby właciciele psów nie lekceważyli wczesnych objawów u zwierząt. Należy pamietać, że chorby nowotworowe można leczyć, a przy odpowiedniej suplementacji, lekach i właściwym postępowaniu lekarskim zostanie zapewniony odpowiedni komfort życia psa.