Często zadawane pytania

Co to jest papryka habanero?

Zawarta w preparacie Capsomasol papryka habanero (Capsicum chinense) sprowadzana jest z Ameryki Południowej. Osiąga ona 100.000-350.000 jednostek ostrości w skali Scoville’a, co stanowi, że należy ona do najbardziej pikantnych papryk na świecie. Jej cytrusowy smak oraz kwiatowy aromat czyni ją niezastąpionym składnikiem sosów i potraw. Najważniejszym, odpowiedzialnym za ostrość składnikiem papryki habanero jest działająca przeciwnowotworowo kapsaicyna.

Czy Capsomasol może być przyjmowany przez psy poddawane chemioterapii przeciwnowotworowej?

O ile nie istnieją główne przeciwwskazania do zastosowania preparatu, to tak. Jak dotąd nie udowodniono interakcji pomiędzy kapsaicyną, a lekami. Należy jednocześnie pamiętać, że Capsomasol jest suplementem diety wspomagającym walkę organizmu z nowotworem i dlatego po podjęciu decyzji o jego stosowaniu nie należy przerywać prowadzonej dotąd terapii – chyba że lekarz weterynarii zdecyduje inaczej.

Jakie są główne przeciwwskazania do przyjmowania preparatu?

Ocenie stosunku korzyści do ryzyka należy poddać decyzję o aplikacji preparatu u psów z niewydolnością wątroby i nerek. Ponieważ kapsułka rozpuszcza się w żołądku, Capsomasol nie powinien być stosowany w przypadku choroby wrzodowej przewodu pokarmowego, chociaż u osobników od niej wolnych, kapsaicyna działa ochronnie na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy.

Czy Capsomasol może być stosowany u suk ciężarnych i karmiących?

Z uwagi na zagadnienia etyczne i prawne nie przeprowadzono dotąd badań dotyczących takich zwierząt, dlatego nie zaleca się stosowania go w wymienionych sytuacjach.

Czy preparat może być stosowany u alergików?

Pomimo, że nie stwierdzono przeciwwskazań co do stosowania papryki habanero i pierzgi pszczelej u psów atopowych oraz cierpiących na alergię pokarmową, zaleca się zachowanie pewnej ostrożności u osobników z udowodnioną alergią. Wiadomo, że reakcje nadwrażliwości mogą mieć miejsce po zastosowaniu nawet najbardziej „obojętnych” substancji i leków.

Czy podawanie Capsomasolu należy przerwać w przypadku zdiagnozowania chorób innych niż nowotwór?

U pacjenta z nowotworem może pojawić się gorączka, zależnie czy niezależnie od tej choroby. W takich przypadkach bezpiecznie jest tymczasowo odstawić preparat. Kapsaicyna pobudza układ współczulny i przyspiesza metabolizm, co powoduje podniesienie ciepłoty wewnętrznej. Takie zjawisko jest niekorzystne w przebiegu gorączki.

Co zrobić, jeśli doszło do przegryzienia kapsułki?

Preparat powinien być aplikowany głęboko na język, po czym, poprzez zamknięcie jamy ustnej, należy sprowokować odruch połykania. Po przypadkowym przegryzieniu kapsułki dojść może do silnego podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i przełyku. W takim przypadku jamę ustną oraz zanieczyszczone preparatem inne dostępne okolice ciała należy natychmiast obficie przepłukać wodą, podać doustnie 1-2 łyżeczki oleju jadalnego i zapewnić psu stały dostęp do wody a następnie skontaktować się z prowadzącym pacjenta lekarzem weterynarii.

Czy Capsomasol wymaga zachowania ostrożności przez samego właściciela?

Z uwagi na drażniącą zawartość kapsułek, nie powinno się ich otwierać. W przypadku kontaktu proszku ze skórą lub po przedostaniu się go do oczu, należy wypłukać je obficie wodą i zasięgnąć opinii lekarza przedstawiając ulotkę. Preparat powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Jakie skutki uboczne stosowania preparatu można zaobserwować u psów?

Niespełnienie kryteriów właściwej aplikacji (podawanie na czczo, znaczne przekroczenie zalecanej dawki) skutkować może niepokojem zwierzęcia, bólem brzucha, nudnościami i wymiotami. Narażone są na to również osobniki wykazujące przeciwwskazania główne. Kwalifikowanie psa do zastosowania preparatu zawsze powinno odbywać się w gabinecie weterynaryjnym po wykonaniu badania klinicznego i ewentualnych badań dodatkowych. Częstym objawem występującym w ciągu kilku pierwszych dni stosowania preparatu jest niepokój podczas defekacji oraz „saneczkowanie” co spowodowane jest pieczeniem odbytu. Jednak ma to charakter przemijający i nie wymaga żadnej interwencji.

Gdzie można nabyć preparat Capsomasol?

Capsomasol dostępny jest u lekarza weterynarii.